Ne Nasıldır?

Verimli ders çalışma saatleri. Hangi saatlerde ders çalışmalıyız ?

alican tarafından 2 sene önce yazıldı.

ders çalışmak

Bu yazıma hekimlerin önerdiği, fizyolojik olayların analiz edilmesiyle elde edilmiş sonuçları yazarak başlayacağım. Yani mesela beynimize giden kan miktarının fazla olduğu saatler ve ya bizim uyanık kalmamızı sağlayan hormonların en fazla olduğu saatler göz önüne alınmış.

  • 9.00-11.00
  • 16.30-18.30
  • 20.00-22.30

Bu saat dilimlerinde vücudun çalışmak için çok verimli olduğu söylenir. Bu konuda yapılan araştırmalar bunu vermiştir. Buna bir şeyi eklemezsek olmaz çünkü bu bu kadar basit bir olay değildir. Bu sonuçları elde etmede kullanılan denekler standart bir yaşam süren insanlardan seçilmiştir. Yani sabah 7 gibi kalkıp kahvaltı yapan, öğle yemeğini düzgünce yapan. Her akşam üstü aynı saatte 18.30-19.00 da akşam yemeği yiyen insanlar. Eğer böyle iseniz bu saatler sizin için uygundur.

Fakat ya bu kadar standart bir hayatınız yoksa ? Çalışma saatlerinizi nasıl belirleyeceksiniz anlatayım. 

Öncelikle beynin çalışma prensibini bilelim az çok. Beyin kandaki glikoz ile beslenir.(gerçi glikoz olarak değil ama ana madde olarak glikoz yani şeker).

Bu yüzden yemek yedikten hemen sonra ders başına oturmamanız gerekir. Çünkü beyne gitmesi gereken kanın bir kısmı sindirim sistemi organlarına gider, beyine kan gitmeyince halsizlik gibi bir durumun olma sebebide budur. Yemeklerden yaklaşık 45 dakika sonra ders başına oturursanız sizin için daha verimli bir çalışma olacaktır. Yanlış anlaşılmasın, bu yemekten hemen sonra oturmayın demek değil, eğer işleriniz var ise ders çalışmaktan başkaü önce onları yapın, sonra ders çalışın diye diyorum.

Aynı şekilde okuldan geldiğinizde yahut bir işten çıktığınızda, dershaneden çıktığınızda, yorucu herhangi birşey yaptığınızdada kan o işi yaparken kullanılan kaslara gideceğinden ötürü bu ektivitelerden hemen sonrada ders çalışmak pek verimli değildir.

O saat değil bu saat değil, peki hangi saat ?

İnsanı kendisinden iyi kimse tanıyamaz unutmayın, bu yüzden günün hangi saatlerinde çalışmanızın daha verimli olacağına siz karar vereceksiniz. Bu kararı verirken şunlara dikkat edin.

  • Yukarıda yazılı olan yemek ve yorucu aktivite vakitlerine
  • Uyanma ve yatma saatlerinize (hangi saatte uyuduğunuz hangi saatte kalktığınız)
  • Periyodik olarak yaptığınız işlere (haberleri izlemek, belirli dizileri izlemek, internette takılmak gibi.)

Yemek ve fiziksel aktivitelerle ilgili yukarıda bilgi verdim. Diğerlerine göz atalım:

Uyuma ve yatma saatlerimiz çalışma saatlerimizi nasıl etkiler ?

Uyandığımız saatten yarım saat sonrasından(uyanıklık halinin gidiş anı) sonraki yarım saat ve yatmadan önceki son 1 saat.

Bunlar sizin hayatınızı değiştirecek saatler(elbette okul-sınav hayatınızı).  Bu saatlerde çalışacağınız dersin beyinde uzun sürüreli belleğe gitme oranı çok yüksektir.(Özellikle gece çalışılanın sabah tekrar edilmesini öneriyorum.)

Periyodik olarak yaptığımız işler çalışma saatlerimizi nasıl etkiler ?

Arkadaşlar periyodik olarak yaptığınız belli işler varsa( yani her gün saat 19.00 da haberleri izlerim, yada 21.00 dan 23.00 a kadar dizi izlerim gibi) bu saatler için şu formülümü uygularsanız sizin için çok çok iyi olacaktır. Bu işlemlerden yarım saat öncesi ve yarım saat sonrası aynı konunun çalışılması beyinde iki çalışma arasında kurulacak bağlantılar sayesinde daha uzun süre kalacaktır aklınızda. (bilgileri çiftlemek önemlidir. örneğin yüzlerce insanın isimini seneler boyunca unutmayan insanlar sırlarını şu şekilde açıklamıştır, isimler ile yüzleri, vucutlarını ilişkilendirmişler. bu sayede bilgiyi çiftlemiş oluyorlar.)

 

 

 

 

Benzer Yazılar
takdir_te__ekk__r_171211191
Karne verilme dönemi yaklaşıyor ve öğrencilerde heyecan yaklaşıyor. Kimisi düz, kimisi teşekkür, kimisi de takdir belgesiyle bitirecek seneyi. Artık önceki gibi piyango işi değil bu, bazı siteler...
1 Haziran 2014
15909_m
Yeni gelen yönetmelikle artık lise öğrencilerinin özürsüz devamsızlık sınırı 20'den 10'a indirildi. Yani geçen sene 20 devamsızlık hakkınız varken bu sene bu hak 10'a düşürüldü. Eğer öğ...
27 Mayıs 2014
movie_maker_logo
Bu sene lise öğrencilerine zorunlu hale getirilen her dersten performans ödevi hazırlama olayı bir hayli can sıkıcı. Bir de öğretmenler proje gibi bir ödev isteyince 15 performans ödevinin içinden ...
26 Mayıs 2014
fft99_mf809039
Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda siz öğrenciler için bir konu kaleme alıyoruz. Çoğu öğrenci okulda anlatılanlarla konuları tamamen öğrenemez. Bazı öğrenciler bu açığını dershaneler ile ka...
25 Mayıs 2014
sinav
Merhaba arkadaşlar bu yazımızda eğitim hayatımızın önemli bir başlığı olan sınavlarda başarı elde etmek için neler yapılabilir ve neler yapılmamalı, bunlar hakkında biraz konuşalım. Sınav...
21 Mayıs 2014
10429782_656380671119114_1085988186_o
Basit arayüzü sayesinde kullanımı kolay olan; üyelik, kurulum gibi ek uğraşlar gerektirmeyen, üniversite öğrencileri için özel olarak hazırlanmış ortalama hesaplama programı. ...
17 Mayıs 2014
Yorumlar ( 0 )

Site içi arama
Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema: ACDv1