Penguenler Bir Kuş mudur? Kuş İse Neden Uçamazlar?

Genellikle kutuplarda yaşadıklarını tahmin ettiğimiz paytak paytak yürüyen ve balık avlayarak yaşayan bu sevimli hayvanlar bir kuş türümüdür? Eğer kuşsa neden uçamazlar? Bu gün ki yazımda bu konudaki araştırmalarımı ve kendi düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

Penguenler yalnızca güney yarımkürede bulunurlar ve 17-18 tür oldukları tahmin edilir. Penguenler teorik olarak evet bir kuş türüdür. Ama penguenler Spheniscidae familyasına ait kuşlardır. Genellikle uçamayan, dimdik duran ve perde ayaklı bir deniz kuşlarıdır. Penguenlerin vücutları dik olduğu için uçamazlar. Kuyrukları ve tüyleri olan büyüklük bakımında 30 ve 105cm olarak değişebilen en irileri imparator penguen olarak bilinen bir canlı türüdür.

Tüyleri kuş tüylerine hiçbir şekilde benzemez sırtları siyah karın kısımları ise beyaz ya da griyle kaplı beyaz ve ince tüyleri vardır. Kuyrukları kısa ve ayakları vücutlarının gerisinde olduğundan rahatlıkla dimdik ayakta durabilirler. Denizde, saatte 10 deniz mili hızla yüzebilirler. Hatta gerektiğinde bu hızlarını iki katına çıkarabilirler.

Normalde uçamayan kanatları suda dalmak için kullanılan bir kürek sistemini görmektedir. Kanatlarının güçlü olması suda çok çok derinlere dalıp hızlanmalarını sağlayan güçlü bir etmendir. Bu yüzden penguenler günümüzde dalıcı kuşlar olarak ta bilinir. Ayrıca penguenlerin zıplama ve kayma yetenekleri de vardır. Göğüs kısımları ile buzun üstünde hızlı bir şekilde kayabilirler. Ayrıca günde ortalama 140 kere suya dalar ve avlanabilirler.

Mert

Yazmayı her zaman sevmişimdir. Ama bir daktiloda..

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>